Historia Getbola

Poniżej krótki opis najważniejszych wydarzeń z historii rozwoju Getbola.

2002 rok
1. Przemysław Mielech nadaje grze w piłkę jeden na jednego nazwę Getbol.
2. Powstaje Regulamin Gry Sportowej Getbol. Twórcą regulaminu jest Przemysław Mielech.
3. Przemysław Mielech, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zakłada firmę GETBOL.
4. Firma GETBOL organizuje w Opolu pierwsze rozgrywki Getbola i tym samym to właśnie Opole staje się miejscem narodzin oraz kolebką Getbola.
5. Agencja reklamowa Loyal z Opola tworzy pierwsze logo Getbola.
6. Powstaje pierwszy krótki film reklamowy, promujący Getbol.

2003 rok
1. Katarzyna Ziemba tworzy nowe logo Getbola, projektuje stronę www.getbol.com oraz tworzy prezentację w programie power point. Strona internetowa i prezentacja stają się pierwszymi poważnymi wizytówkami Getbola.
2. W czerwcu Przemysław Mielech organizuje pierwszy duży turniej Getbola. W każdym mieście powiatowym województwa opolskiego znajduje się co najmniej jedno boisko do Getbola. W sumie na terenie woj. opolskiego znajduje się 14 boisk, na których przez kilka godzin dziennie odbywają się rozgrywki Getbola. Turniej przeznaczony jest głównie dla dzieci i młodzieży, ale występuję w nim również dorośli. Każdy zawodnik przydzielany jest do określonej kategorii wiekowej.
3. Do udziału w ww. turnieju zgłasza się prawie 1000 osób. Liczba robi wrażenie. W związku z tym imprezą zaczynają interesować się media, zarówno te lokalne, jak i ogólnopolskie. Krótkie relacje z turnieju pojawiają się na antenie Radia ZET oraz Radia RMF FM.

2004 rok
1. Przemysław Mielech organizuje w Opolu turniej pod nazwą "GETBOL - I MISTRZOSTWA POLSKI". Do udziału w turnieju zgłaszają się piłkarze amatorzy (seniorzy) z różnych regionów Polski.
2. Pierwszym sponsorem głównym ww. imprezy zostaje Korporacja Ubezpieczeniowa FILAR S.A.
3. Patronat medialny nad ww. imprezą obejmuje telewizja regionalna TVP3 - Oddział Opole, która pokazuje obszerne relacje z rozgrywek.
4. W TVP1, w programie WIADOMOŚCI oraz w TELEEXPRESSIE, pojawiają się krótkie informacje o przebiegu ww. imprezy. W ten sposób kilka milionów widzów pierwszy raz w życiu ma kontakt z Getbolem.
5. Pod koniec 2004 roku powstają pierwsze GETBOL KLUBY. Wszystkim osobom zainteresowanym założeniem takiego klubu pomocy udzielają: Andrzej Dudek, Jacek Gil oraz Przemysław Mielech.

2005 rok
1. Rozwój Getbola nabiera tempa w województwie łódzkim, gdzie liczne turnieje Getbola organizują: Krzysztof Drożdżyński oraz Marek Lewandowski.
2. Podobnie sprawa wygląda na terenie Polski Południowo-Wschodniej, gdzie popularyzacją Getbola zajmują się Andrzej Dudek i Jacek Gil.
3. W czerwcu 2005 roku, w Zgierzu koło Łodzi, Krzysztof Drożdżyński organizuje turniej pod nazwą "GETBOL - II Mistrzostwa Polski". W turnieju tym występują piłkarze amatorzy (seniorzy) z różnych regionów Polski.
4. W drugiej połowie 2005 roku Przemysław Mielech nawiązuje kontakt z kilkoma cudzoziemcami, którzy postanawiają rozpocząć popularyzację Getbola w Czechach, na Słowacji, Białorusi i na Litwie.
5. Pod koniec 2005 roku w Polsce działa 27 Getbol Klubów i 5 Regionalnych Związków Getbola.

2006 rok
1. Andrzej Dudek, Jacek Gil i Grzegorz Gołębiowski tworzą Komitet Założycielski Polskiego Związku Getbola i składają wniosek do Ministerstwa Sportu o rejestrację Polskiego Związku Getbola.
2. W marcu Minister Sportu, Tomasz Lipiec, rozpatruje ww. wniosek negatywnie.
3. Tomasz Marciniak organizuje w Krośniewicach (niedaleko Łodzi) imprezę pod nazwą "GETBOL - I Mistrzostwa Polski Juniorów".
4. Przemysław Mielech organizuje w Opolu dwie imprezy dla piłkarzy amatorów (seniorów): "GETBOL - III Mistrzostwa Polski" oraz "GETBOL - I Mistrzostwa Europy".

2007 rok
1. Tomasz Marciniak organizuje w Krośniewicach trzy imprezy, na które zaprasza piłkarzy amatorów. Latem odbywają się: "GETBOL - IV Mistrzostwa Polski" oraz "GETBOL - II Mistrzostwa Polski Juniorów", natomiast jesienią rusza turniej "GETBOL - II Mistrzostwa Europy".
2. Przemysław Mielech kilkakrotnie zabiega w Ministerstwie Sportu o uruchomienie procedur, umożliwiających rejestrację Polskiego Związku Getbola. Bezskutecznie.

2008 rok
1. Marek Lewandowski organizuje w Ozorkowie Ogólnopolską Konferencję Szkoleniową Getbola, na którą przyjeżdżają działacze Getbola z całej Polski.
2. Tomasz Marciniak po raz kolejny organizuje w Krośniewicach koło Łodzi turnieje dla piłkarzy amatorów: "GETBOL - V Mistrzostwa Polski" oraz "GETBOL - III Mistrzostwa Polski Juniorów".
3. Przemysław Mielech organizuje w Dzierżoniowie koło Wałbrzycha imprezę dla piłkarzy amatorów (seniorów) pod nazwą "GETBOL - III Mistrzostwa Europy".

2009 rok
Przemysław Mielech przez kilka miesięcy próbuje zorganizować imprezę dla piłkarzy amatorów (seniorów) pod nazwą "GETBOL - I Mistrzostwa Świata". Nie udaje mu się jednak zebrać odpowiedniego budżetu, aby zrealizować ten projekt.

2010 rok
1. Przemysław Mielech zleca Katarzynie Ziembie wykonanie projektu pucharu, który będzie nagrodą główną w najważniejszych rozgrywkach Getbola. Katarzyna Ziemba pracuje nad tym projektem od kwietnia do września.
2. Inwestor Janusz Wantulok postanawia wesprzeć finansowo projekt produkcji pucharu oraz projekt uruchomienia amatorskich mistrzostw świata w Getbolu. Mimo to budżet na realizację tych dwóch przedsięwzięć wciąż jest za mały.

2011 rok
1. Profesor Marian Molenda w swojej pracowni rzeźbiarskiej w Nysie wykonuje model gipsowy pucharu, który uzyska nazwę: GETBOL CUP.
2. Firma ART-ODLEW z Opola, na bazie modelu gipsowego profesora Molendy, wykonuje ww. puchar z brązu.
3. Sebastian Rzymski, wielokrotny zwycięzca Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy w Getbolu, organizuje w Szczecinie Pierwsze Mistrzostwa Polski dla dziewięcio i dziesięciolatków. W turnieju tym występuje ponad stu młodych zawodników z całej Polski, reprezentujących różne znane kluby piłkarskie, jak np. LECHIA GDAŃSK.
4. Przemysław Mielech pisze scenariusz programu telewizyjnego "GETBOL ELITA". Następnie rozpoczyna rozmowy ze stacjami telewizyjnymi, aby znaleźć stację, która wyemituje ww. program na swojej antenie.
5. Przemysław Mielech podejmuje rozmowy z klubami piłkarskimi T-MOBILE EKSTRAKLASY, PIERWSZEJ POLSKIEJ LIGI oraz DRUGIEJ POLSKIEJ LIGI, w celu pozyskania do uczestnictwa w programie "GETBOL ELITA" zawodowych piłkarzy.

2012 rok
1. W marcu puchar GETBOL CUP przechodzi proces pozłacania. Zostaje pokryty złotem najwyższej próby, czyli dwudziestoczterokaratowym.
2. W kwietniu, na stadionie ZNICZA PRUSZKÓW, rozpoczynają się rozgrywki "GETBOL ELITA". Trzy odcinki tego turnieju (i programu telewizyjnego zarazem) są transmitowane na żywo na antenie ogólnopolskiej stacji telewizyjnej TVR. Gospodarzami programu są Radosław Majdan i Tomasz Iwan. W programie występuje osiemnastu zawodowych piłkarzy. Trzech z nich na co dzień gra w klubach T-MOBILE EKSTRAKLASY, ośmiu gra w PIERWSZEJ POLSKIEJ LIDZE, a siedmiu piłkarzy pochodzi z DRUGIEJ POLSKIEJ LIGI. Program bije w telewizji TVR rekordy oglądalności. Jednak w pewnym momencie okazuje się, że budżet na realizację kolejnych odcinków jest zbyt mały.
3. Po trzecim odcinku telewizja TVR zdejmuje program "GETBOL ELITA" ze swojej anteny. Turniej zostaje przerwany i ostatecznie nie udaje się go dokończyć.
4. Pod koniec roku Sławomir Ostruszka najpierw projektuje, a następnie zmienia szatę graficzną strony www.getbol.com

2013 rok
1. Inwestor z Warszawy, Janusz Maciejewski, przeprowadza, nadzoruje i finansuje proces przekształcenia firmy Przemysława Mielecha w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W ten sposób powstaje GETBOL Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podmiot ten uzyskuje wyłączne prawa do popularyzacji Getbola i zajmuje się dalszym rozwojem i popularyzacją tej gry.
2. GETBOL Sp. z o.o. próbuje doprowadzić do reaktywacji programu "GETBOL ELITA" oraz równolegle chce wyprodukować program "GETBOL TALENT SHOW". Jednak pomimo wielu rozmów z różnymi stacjami telewizyjnymi, ostatecznie nie udaje się żadnej ze stacji przekonać do współpracy.

2014 rok
GETBOL Sp. z o.o. odchodzi od koncepcji produkcji programów telewizyjnych (ukazujących rozgrywki Getbola) i chce zorganizować na stadionie Legii Warszawa duży turniej Getbola dla zdolnych piłkarzy amatorów, grających na co dzień w mało znanych klubach piłkarskich. Rozmowy pomiędzy Legią Warszawa a GETBOL Sp. z o.o. - na temat współpracy przy tym projekcie - trwają kilka miesięcy. Niestety, stronom nie udaje się wypracować konsensusu w sprawie kooperacji.

2015 rok
1. GETBOL Sp. z o.o. przekazuje wszystkie prawa do popularyzacji Getbola innej spółce. Z początkiem stycznia 2015 roku wyłączne prawa do popularyzacji Getbola uzyskuje GETBOL CUP Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
2. GETBOL CUP Sp. z o.o. chce na stadionie Legii Warszawa zorganizować dwudniowy turniej Getbola. Zaproszenia do udziału w tym turnieju mają otrzymać piłkarze zawodowi. Niestety, podobnie jak rok wcześniej, tak samo i tym razem, nie udaje się wypracować z Legią Warszawa porozumienia w sprawie współpracy przy tym projekcie.

2016 rok
GETBOL CUP Sp. z o.o. postanawia uruchomić nową koncepcję popularyzacji Getbola. Podstawą tej koncepcji jest utworzenie GETBOL TEAM-u. Firma GETBOL CUP Sp. z o.o. ogłasza na swojej stronie internetowej nabór do GETBOL TEAM-u. Następnie z całej Polski zaczynają spływać zgłoszenia od młodych, zdolnych piłkarzy, którzy chcą być reprezentantami GETBOL TEAM-u. Rusza selekcja kandydatów.

2017 rok
Trwa selekcja kandydatów do GETBOL TEAM-u. Jednocześnie GETBOL CUP Sp. z o.o. szuka wsparcia finansowego na działania GETBOL TEAM-u i takie wsparcie znajduje u spółki giełdowej MBF GROUP S.A. Rozpoczynają się również rozmowy z klubami piłkarskimi. GETBOL CUP Sp. z o.o. szuka klubu, który jako pierwszy zdecyduje się wystawić kilku swoich piłkarzy do pojedynku z GETBOL TEAM-em. Pojedynek ten ma polegać na rozegraniu kilku meczów Getbola. Jeżeli w tych kilku meczach piłkarze z klubu pokonają reprezentantów GETBOL TEAM-u, wówczas klub zdobędzie na własność puchar GETBOL CUP.

2018 rok
W 2018 roku GETBOL CUP Sp. z o.o. planuje zorganizować kilka pojedynków GETBOL TEAM-u z polskimi klubami piłkarskimi.