Zasady gry

W meczu Getbola udział biorą dwie osoby, gdzie jedna występuje przeciwko drugiej. Mecz rozgrywany jest na małym (zazwyczaj trawiastym) boisku, na którym znajdują się dwie bardzo małe bramki. Trzeba bronić dostępu do swojej bramki, a przy nadarzającej się okazji należy próbować strzelić gola przeciwnikowi. Ta osoba, która w trakcie meczu strzeli więcej goli, wygrywa.

Pole karne

Pole karne wraz z tworzącymi je liniami to miejsce, na które zawodnicy nie mogą wchodzić (wbiegać). Jeżeli sędzia zauważa naruszenie tej zasady, wówczas natychmiast przerywa mecz i dyktuje rzut karny.

Rzut karny

- za wejście w przeciwnika wślizgiem, barkiem lub tułowiem,
- za kopnięcie przeciwnika,
- za odpychanie przeciwnika rękami,
- za trzymanie przeciwnika.

Gol!

Gol - sytuacja, w której piłka całym swoim obwodem przekroczyła linię bramki. Zawsze, kiedy jeden z zawodników zdobywa gola, mecz zostaje przerwany. Wznowienie gry następuje ze środka boiska, po krótkim pojedynczym sygnale gwizdka sędziego lub po komendzie: Gramy!

Zagrania niedozwolone


Getbol jest grą bezkontaktową. Oznacza to, że podczas meczu zawodnicy nie mogą atakować siebie nawzajem poprzez wejścia barkiem, wejścia tułowiem, kopanie czy odpychanie rękami. Podczas meczu niedopuszczalne jest również wykonywanie ataku na piłkę przez zastosowanie techniki powszechnie zwanej wślizgiem.

Rzut karny za

wejście wślizgiem, barkiem i tułowiem
kopnięcie przeciwnika
odpychanie
trzymanie

Oprócz ww. zagrań niedopuszaczalny jest również jakikolwiek inny kontakt, powodujący u drugiego zawodnika utratę równowagi.